Úvod / Články / Objektiv na mobil, pomocník pro lepší fotografie

Objektiv na mobil, pomocník pro lepší fotografie

Objektiv na mobil, pomocník pro lepší fotografie

Je možné, že ani nevíte, že něco jakového jako objektiv na mobil existuje, ale je to tak. Nesmíme ale na něj ve výběru příslušenství na mobilní telefony opomenout. Na trhu lze sehnat několik značek i neznaček a na výběr je ze spousty různých typů. Ze zkušenosti víme, že je lze umístit na většinu telefonů a dokonce i tabletů.

Co to vlastně je a k čemu to slouží?

Objektiv na mobil je vlastně vylepšení optických vlastností fotoaparátu Vašeho mobilního telefonu. Většinou se jedná o klip (takový kolíček na prádlo), který se uchycuje na čočku fotoaparátu na mobilu. Je jedno, zda je to přední nebo zadní foťák. Klip obsahuje závit, do kterého se šroubuje už samotný objektiv. Objektivů je celá řada, níže si ty nejoblíbenější probereme do detailu. Objektivy lze sehnat samostatně, ale častější je nějaká sada. Od dvou objektivů až po deset. Objektiv je vždy nutné ustavit do osy fotoaparátu, tím získáte nejlepší kvalitu obrazu. Objektivy lze samozřejmě i použít na telefony, které mají více fotoaparátů, ale je třeba počítat s tím, že objektiv zacloní okolní fotoaparáty. Software telefonu se s tím ale popere. Pokud můžeme vyzdvihnout značku APEXEL, která patří mezi špičkové výrobce těchto objektivů, v balení vždy najdete i přepravní krabičku a vše máte tak vždy uspořádáno a po ruce.

dg10

Na co si dát pozor při výběru?

Existují mobily a tablety, na které bohužel objektivy s klipem umístit nelze. Problém spočívá ve vzdálenosti fotoaparátu mobilu od okraje telefonu. Klip pro uchycení objektivů dosáhne jen na určitou vzdálenost. Ta musí být větší nebo stejná jako vzdálenost osy fotoaprátu od nejbližího okraje telefonu. Tento údaj by měl být vždy uveden v popisu zboží, pokud ne, vyžadujte tento údaj u prodejce. Velký vliv na fotografie má také to, jak moc je objektiv fotoaparátu širokoúhlý. Pokud má příliš širokoúhlý objektiv, tak se můžou na rozích objevovat černé rohy. Ty jsou ale následně při úpravě fotografie oříznout.

Nejoblíbenější objektivy

Zde probereme dopodrobna nejčastější typy objektivů a co vlastně s fotografií udělají. Konkrétně se budeme zaměřovat na objektivy značky APEXEL, protože mají špičkovou kvalitu a zároveň přijatelnou cenu.

 

Zoom objektiv

Do této kategorie patří objektivy, které mají optické přiblížení. Funguje to tak, že oproti původním vlastnostem fotoaparátu dokáží sledovaný objekt přiblížit. Objektivy mají nejčastěji pevné přiblížení (jako klasické dalekohledy) a je nutné je vždy doostřit pomocí kolečka, které najdete na jeho těle. V některých sadách najdeme i stativ, protože ten je velice důležitý při stabilizaci obrazu. V naší nabídce jsou objektivy s přiblížení 2x ale dokonce i 18x. Je třeba ale počítat s většími rozměry, je to v podstatě dalekohled a ten musí být větší

Zde je ukázka APEXEL objektivu s 18x přiblížením. Foceno přes Galaxy S8:

zoom

Širokoúhlý (wide) objektiv

To jsou objektivy, které rozšiřují zorné pole fotoaparátu. Určitě znáte případ, kdy chcete vyfotit nějaký prostor, ale když kouknete na displej telefonu, zjistíte, že se Vám vše do záběru nevejde a Vy už nemáte možnost jí dále, aby se vše vešlo. Tento objektiv právě rozšíří zorné pole. Už se pak nemusíte obávat, že při couvání a sledování mobilu se zřítíte ze skály.

 wide

Rybí oko (fish eye)

Jedná se o extrémně širokoúhlé objektivy, které mají hodně vyboulený tvar. Slouží k zobrazení obrazu v úhlu 170-210°. Hodí se k tomu, když opravdu chcete mít co nejširší záběr. Tento typ objektivu mají moc rádi různí adrenalínový šílenci, kteří tak zachytí většinu viditelné scény a dokáží diváka vtáhnout do té správné atmosféry.

 fisheye

Polarizační objektiv (CPL)

Tento objektiv je spíše filtr než objektiv. Na jeho konci naleznete otočný kroužek, který můžete otáčet dle libosti. Filtr odstraňuje odlesky, zvyšuje sytost a živost barev, ztmavuje oblohu a odstraňuje opar na vzdáleném obzoru. Oceníte jej např. při fotografování aut nebo vody. Správným natočením eliminujete zbytečné odlesky a fotografie je tak krásnější.

 CPL

Makro objektiv

 Pod pojmem makro označujeme něco hodně malé. To je problém s mobilem vyfotit, protože mobily zaostřují až od nějakých 10cm (jsou i výjimky). Z této vzdálenosti už makro objekt je daleko a nedokážete tak zachytit detail, o který šlo. Od toho existují makro objektivy. Ty jsou dobré opravdu jen na focení miniaturních věcí. Můžeme jej doporučit na focení rostlin, hmyzu a spousty dalších věcí. Je třeba si uvědomit, že objektiv zaostřuje na vzdálenost cca 1cm, takže focený objekt musí být velice blízko.

Na ukázkové fotografii vidíme bez objektivu zaostřenou zahradní jahůdku. Takto ji lze vyfotit nejblíže, co mobil dokáže zaostřit. Další fotografie je s 15x násobným makro přiblížením. Krásně jsou vidět detaily, které předchozí fotografie postrádá.

makro

Speciální objektivy

Výše popsané objektivy jsou jen nejoblíbenější, najdete je prakticky v každé sadě. Existuje ale celá řada dalších typů. My jím říkáme kreativní, protože při jejich používání to chce trochu kreativity. Mezi známější patří např. kaleidoskop, nebo třeba speciální portétové objektivy pro pořizování portrétu. Za zmínku také stojí sady pro focení selfie fotografií, kde najdete v balení i malý blesk pro nasvícení svého obličeje.

© 2016 MOBILPOUZDRA.CZ - pouzdra a obaly na chytré mobily. Powered by Saxtron Eshop System created by Saxtron Software.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.