MobilPouzdra.cz
🔔 Doprava od 65 Kč a od 700 Kč je zdarma 🔔
👍 Možnost vrácení zboží do 30 dnů 👍
Logo
Potřebujete poradit?
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Tipy a triky
  3. Mýty a fakta o tvrzených sklech
11.08.2020

Mýty a fakta o tvrzených sklech

Tvrzené sklo na mobil - fakta z praxe

Tvrzené / temperované sklo, to je vychytávka posledních několika let v oblasti ochrany displejů mobilních telefonů. Jelikož na naší prodejně tvrzená sklíčka i zdarma lepíme, slýcháváme od zákazníků všelijaké "pravdy a fakta" o tom, jaká sklíčka jsou. V tomto článku se pokusím shrnout fakta o tom, jaké sklíčka jsou a k čemu jsou vůbec dobrá.

 

Co je vlastně tvrzené / temperované sklo na mobil?

Není to nic jiného, než kus plastu, který se lepí na displej telefonu. Takto to zní hrozně, ale není to samozřejmě obyčejný plast. Sklíčka mají obvyklou tvrdost 9H, což je umístěno těsně pod tvrdostí diamantu. Na druhou stranu jsou sklíčka křehká. To je třeba si uvědomit při manipulaci s tím. Když Vám mobil spadne na zem, pravděpodobně dojde k prasknutí sklíčka na displeji, není to vada sklíčka, je to prostě jeho vlastnost. Díky vysoké tvrdosti se ale zase nemusíte bát, že si displej telefonu poškrábete a to vlastně u sklíčka jde. Samotné sklíčko se kromě výše zmiňovaného plastu skládá z několika dalších vrstev. Výrobci uvádí počet vrstev od pěti do devíti. Nicméně zobecníme to na tři. Základ je tvrdý polymer, to je sklíčko, které vidíme. Pod ním je nalepena taková silnější fólie (pravděpodobně se skládá z více vrstev) a na ní navazuje tenká silikonová vrstva, která právě drží sklíčko na telefonu, aby se neodlepovalo, někteří to nazývají "lepící vrstva". Pak samozřejmě je ještě ochranná fólie, ale ta se při instalaci dává pryč.

sklo2

Jaké zvolit tvrzené / temperované sklo? 2D, 2.5D, 3D, 5D, hybridní nebo UV sklo?

To je názvosloví, ve kterém je těžké vyznat. Někdo by si myslel, že čím více "D" tím je sklo lepší, ale tak to není. Každé sklíčko má své výhody i nevýhody. Co tedy pojmy "D" označují?

2D sklo

Je nejrozšířenější typ skla, to je nejvhodnější pro telefony s plochým displejem. Jedná se většinou o starší modelové řady, popř. levnější řady telefonů. Lze je použít i na telefony se sférickým (lehce zaobleným) displejem, ale je třeba počítat, že sklíčko bude menší než displej a navíc jsou telefony, kterým to opravdu nesluší. Vždy lze ale vybírat z obyčejných levných sklíček, která samozřejmě splní svůj účel, až po dražší prémiová skla, na kterých jde ta kvalitnější výroba znát.

2.5D sklo

Je v podstatě sklo, které je také ploché, ale na krajích je hrana zabroušena do rádiusu. Někteří výrobci skel takto značí i sklíčka s barevným rámečkem, která ale lepí jen na barevném rámečku. To je asi ta nejhorší varianta, prakticky to samé jako 3D skla, která kritizujeme níže.

3D sklo

Zajímavý technický počin z třetí dimenze, který je specifický tím, že sklo je sice tvarované a kopíruje tvar displeje, ale lepí pouze v místech, kde je barevný rámeček (obvykle černý). Máte pak mezi sklíčkem a displejem drobnou vzduchovou mezeru a hlavně displej je vizuálně šedý. Sklo je sice velice snadné nainstalovat, ale u většiny mobilů je sklo k ničemu. Po čase se začne odlepovat, displej bude špatně reagovat. Sklíčko je i rozměrově větší a tak jej nelze kombinovat s většinou pouzder na mobil, takže buď 3D sklo, nebo pouzdro. Samozřejmě ale existují např. 3D skla od firmy NILLKIN, ta jsou velice kvalitní a nedochází k neduhům výše popsaným. Levným 3D sklům se raději vyhněte, za nákup to ani nestojí.

5D sklo

Tato skla tu máme v e-shopu nejraději, technicky patří na špičku ochrany displejů. Jedná se o vylepšené 3D sklo, které navíc lepí po celé své ploše. Tím je displej krásně tmavý, ale je třeba počítat opět s barevným (obvykle černým) rámečkem. Tato 5D sklíčka telefonům většinou moc sluší a pokud zvolíte např. značku MOCOLO, není to řešit. Na prodejně pokud tato sklíčka odprezentujeme, vždy se zalíbí a zákazník pak za 5 minut odchází s tímto sklíčkem na displeji.

5D UV sklo

Toto je specialita, která je nejvhodnější pro telefony s opravdu zaobleným displejem. Jedná se o zcela čiré sklíčko, které je lepí pomocí UV gelu. Instalace je trochu složitější, ale výsledek je dokonalý. Zatím je to bohužel výrobek pro nejvyšší řady telefonů, ale doufáme, že se rozšíří i pro dostupnější modely telefonů.

 sklo 4

Hybridní flexibilní sklo

Je možné, že jste tento výraz neslyšeli, ale asi o něm uslyšíte čím dál častěji. Jedná o typ sklíček, která mají nižší tvrdost, obvykle 6H nebo 7H. Sklo máte jednou podstatnou výhodu oproti předchozím typům a to, že Vám nikdy nepraskne. Sklo je pocitově někde mezi sklem a měkkou fólií. I tak jsou ale skla dostatečně tvrdá, aby Vám zachránila displej, jak před pádem, tak i proti škrábancům. 

V našem e-shopu jsou k mání sklíčka od 3MK s označemím FlexibleGlass. Jsou ve špičkové kvalitě a my je velice doporučujeme jako vhodnou ochranu displejů mobilních telefonů.

flexible

Nejčastější problémy tvrzených / temperovaných sklíček

Mezi nejčastější problémy, které vznikají po instalaci sklíček je to, že sklíčko praskne, nebo se začne odlepovat. Vše má své vysvětlení a není to vadou sklíčka. Tyto problémy vznikají jak u levných, tak i u dražších prémiových sklíček. To, že sklíčko na displeji praskne, není samo sebou. Nic nepraská jen tak. Důvody jsou obvykle mechanické a má to za vinu nějaký náraz. Ať už jde o spadnutí samotného telefonu a sklíčko tak pohltí většinu energie, nebo spíše obvyklejší případ, že s mobilem někde ťuknete o displej, nebo jeho hranu. Trpí na to zejména telefony, které mají displej sférického typu a displej a sklíčko z telefonu vystupuje nad rámeček mobilu. Vzniká tak na telefonu hrana, do které bouchnout, je jen otázka času. Praskliny se obvykle s ubývajícím časem "rozlézají" po displeji a když je to ve stádiu, že Vás na to už nebaví se dívat, je na čase dát sklo nové.

Druhým případem je odlepování sklíčka. Už hodně závisí na čistotě sklíčka při jeho samotné instalaci. My tu na prodejně v Táboře na odmaštění, kromě čistící sady dodávané ke sklíčku, používáme kapku Isopropanolu, ten čistí, není mastný a hlavně neleptá plasty. Je pak jistota, že na displeji telefonu není žádná mastnota, sklíčko pak dokonale přilne na displej. Stává se ale, že po nějaké době se začne sklíčko odlepovat, obvykle se jedná o místo kolem sluchátka, popř. v místech, kde se telefon drží prsty. Bohužel, za toto může lidský pot. Zejména smrtelný pot, ten se umí vtěsnat mezi jednotlivé vrstvy tvrzeného sklíčka a díky jeho mastnotě začnou jednotlivé vrstvy se od sebe odlepovat. Na toto bohužel není žádná rada, nevyřeší to ani jiná kvalita sklíček. Možná se tolik nestresovat, ale to nemáme ověřené.

Problém může být i s citlivostí displeje. To se ale děje buď tím, že je nainstalováno nekvalitní 3D sklo a nebo také tím, že někdo něco "zvoral".

Příklad z praxe: Jedna naše zákaznice chtěla vyměnit sklo na telefonu. Dle jejích slov už tam má druhé sklo za poslední dva týdny, první se odlepilo, druhé prasklo. Když jsme zde prasklé sklo deinstalovali, objevili jsme pod sklíčkem fólii na displeji ještě z výroby. Nějaký umělec, který pracuje u jednoho z operátorů si nedal práci s tím, aby fólii odstranil. Druhý umělec z jedné velké firmy, která se živý servisem a prodejem telefonů, udělal prakticky to samé. To je ukázka toho, jak i "odborníci" umí být šikovní.

sklo zadni

Mýty o tvrzených sklech

"to vaše nerozbitné sklíčko prasklo" - ano ano, toto slýcháváme docela často. Bohužel vše je rozbitné, dokonce i diamant. Sklíčko ale rozbitné být musí. Kdyby nebylo, byl by pak rozbitný telefon. Jde hlavně o to, když dojde k pádu telefonu na zem, sklíčko pohltí většinu energie a praskne. Díky tomu nepraskne v telefonu nic jiného, takže splní tak svojí funkci.

"dotyková vrstva na displeji je méně citlivá" - to je nejčastější mýtus. Může být samozřejmě pravdivý. Máme zkušenosti z nekvalitními 3D sklíčky, ty přesně toto dělávají. Raději s nimi do koše. Pokud je sklíčko dobře nelepeno, na funkci dotykové vrstvy to nemá vliv.

"na sklíčku je nějaký otvor / výřez co tam nemá být" - také obvyklá informace, ale nepravdivá. Každý výřez na sklíčku má nějaký důvod. Výřez, o kterém se bavíme je většinou vedle sluchátka telefonu. V tom místě je umístěno světelné čidlo, to snímá intenzitu okolního světla a nastavuje jas displeje, ale hlavně zhasíná displej při telefonování. Pokud by bylo zakryto, mohlo by pak dávat špatné informace. Máte-li černý displej, čidlo nemusí být vůbec vidět, ale je tam.

"přední foťák je sklíčkem zakrytý" - to je možné, některé série sklíček to tak mají. Ničemu to nevadí, sklíčko je průhledné, na vliv fotoaparátu to nemá žádný vliv

 

Závěr

Pokud vše shrneme do několika vět, tak tvrzené / temperované sklo určitě má smysl. Co ale je důležité, aby bylo kvalitní. Z toho důvodu doporučujeme vybírat z prémiových sklíček. Ta na prodejně v Táboře také doporučujeme. Rozhodnete-li se u nás zastavit, rádi Vám naše prémiová sklíčka i nalepíme a to zdarma. Lepíme však jen naše produkty, takže máte možnost si sklíčko objednat u nás buď on-line, nebo přímo na naší prodejně.

Takže, tvrzeným sklíčkům ZDAR !!!

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nechte se inspirovat a odebírejte náš newsletter.
Můžete se kdykoli odhlásit.

3mk - prémiová tvrzená skla na mobilyFIXED - český výrobce příslušenství pro mobilyCELLULARLINE - značkové příslušenství na mobilyHoco logoSWISSTENbaseus - luxusní příslušenství pro mobily | nabíječky | kabely | sluchátkaTactical Logoblueo - prémiová skla Mr. Monkeyforcell - špičkové kryty na mobil | nabíječky a držáky na mobilnillkin - prémové kryty a tvrzená skla na mobilremax - prémiové nabíječky, power banky a kabely

řemínky a pásky pro chytré hodinky

Cena dopravy
Typ dopravyplatba předemdobírkou
Balíkovna - CZ65 Kč104 Kč
Balík do ruky - CZ85 Kč120 Kč
Osobnězdarma----
Adresa prodejny

MobilPouzdra.cz
Smetanova 713
390 02 Tábor

Map
 
Kontakty
MobilPouzdra.cz
Michal
Michal
Mobilpouzdra.cz 2022
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz